Регион 02. септември 2018. / 13:29

Албин Курти: Тачи тргува со судбината на Косово

Албин Курти: Тачи тргува со судбината на Косово

Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ) Албин Курти го повика партиското членство да се мобилизира за, како што рече, „граѓански и мирни протести за да се застане на патот на криминалот кој се врши врз Косово и косовскиот народ“, јави МИА од Приштина.

Курти на денешната седница на Генералното собрание на ВВ, коментирајќи ги идеите на косовскиот претседател Хашим Тачи за „корекција на границите“, односно размена на териториите со Србија, рече дека „земјата поминува низ многу тежок период“, поради што е потребна целосна мобилизација.

– Едно криминализирано државно раководство предводено од Тачи се пазари со територијата на Косово за да се стекне со лична недопирливост. Ние ова не смееме и нема да го дозволиме, бидејќи имаме историска и морална обврска. Политичката ситуација бара од нас да ја зајакнеме организацијата и во наредните денови и недели ќе застанеме на чело на граѓанските мирни протести за да го запреме криминалот што се врши врз Косово и нашиот народ, рече лидерот на ВВ Албин Курти.