Македонија 05. септември 2020. / 18:30

Во Скопје најголем број активни случаи има во Аеродром

Во Скопје најголем број активни случаи има во Аеродром

Во изминатите 24 часа во Скопје се регистрирани 43 нови случаи на Ковид-19. Според Центарот за јавно здравје, активни се 761 случаи. Од почетокот на епидемијата во градот Скопје се регистрирани 6.097 случаи.

Најголем број активни случаи денеска има регистрирано во Аеродром – 109. Во Чаир се регистрирани 88, во Кисела Вода – 83, Гази Баба – 82, Карпош-81, Центар – 77, Бутел – 50, Ѓорче Петров – 44, Шуто Оризари 31, Студеничани 26, Сарај 22, Арачиново 15, Илинден 13, во Сопиште и Петровец по седум, Чучер Сандево три и во Зелениково две. Нераспределени се 13 случаи, а регистрирани се осум.

Како што соопштуваат од Министерството за здравство по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.998, бројката на оздравени пациенти е 12.149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.235.