Македонија 24. февруари 2021. / 22:55

Во Македонија досега направени над половина милион тестови за коронавирус

Во Македонија досега направени над половина милион тестови за коронавирус

Во Македонија досега се направени над половина милион тестови за коронавирус.

Министерството за здравство денеска информираше дека досега во земјава се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на пандемијата изнесува 100.632.

Оздравени се 90.311, а бројката на лица кои ја изгубија оваа борба изнесува 3.098.

Во моментов како активни случаи се водат 7.223.