Македонија 04. јануари 2021. / 14:22

Во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 911 пациенти позитивни на коронавирус

Во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 911 пациенти позитивни на коронавирус

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 536 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 35 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19.

Во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 21 пациент, во Велес се лекуваат 27 болни, а во Куманово 80 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 60 пациенти, во Прилеп 66 во ковид центарот во Гостивар 27, а во Струга 25 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 51 пациент, во Кочани 26 во Кичево 11, Кавадарци 27, во Гевгелија 12 лица, а во Дебар 12 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 911 и има околу 500 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Mинистерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.