Македонија 15. ноември 2020. / 19:50

(ВИДЕО) Мизрахи: 1305 жртви од КОВИД 19, ќе беа далеку помалку да не беше неспособноста на Филипче

(ВИДЕО) Мизрахи: 1305 жртви од КОВИД 19, ќе беа далеку помалку да не беше неспособноста на Филипче

КОВИД 19 не е статистика. Секојдневно се држат пресконференции на броеви. 195 починати за една недела, 1305 од почетокот на пандемијата во Март. Но, КОВИД 19 не е статистика. Ова се луѓе, со име и презиме. Нечии мајки,татковци, сестри, браќа, нечии деца, изјави денеска Рашела Мизрахи на настанот кој го организираше ВМРО-ДПМНЕ со цел да се оддаде почит на починатите од коронавирусот во нашата држава.

– Владата како да потпишала капитулација и по ова прашање, а здравствениот систем е во колапс. Филипче освен празни зборови нема конкретни решенија. А оваа битка не се добива со пресконференции, туку со мерки и мобилизација на сиот квалитетен кадар. И додека се продава скап ПР со единствена цел ” да се избега од одговорност” во стил на ова владеење, Јасно е господине Премиер, И Вие господине Министер за Здравство, одговорноста е целосно ваша, посочи таа.

Зошто сите знаеме дека секаде во светот умираат луѓе од КОВИД, но сигурни сме дека оваа трагедија ќе беше многу помала да не беше и да не е вашето неспособно управување со кризата. Овој настан вечерва е во знак на почит од жртвите од КОВИД луѓето кои ги загубивме, а можеше да се направи многу повеќе. Тие не се тука поради неспособната влада и Венко Филипче кој мора да си даде оставка.Неговата оставка не е прашање на политички чин туку прашање на нужност, прашање на живот, истакна Мизрахи.