Македонија 18. февруари 2021. / 11:45

Од вчера до денеска вакцинирани 264 здравствени работници

Од вчера до денеска вакцинирани 264 здравствени работници

Околу 264 здравствени работници се вакцинирани до утринава до 10.30 часот, од кои само во текот на вчерашниот ден имало 202-ца. Вакцинацијата и денеска се одвива непречено во модуларната болница во Скопје, пренесуваат Телма.

Први со вакцината на „Фајзер“ вчера беа вакцинирани докторка и главна медицинска сестра од Клиниката за инфективни болести, а потоа следеше и вакцинација на другите од таа јавна здравствена установа. 70 отсот од здравствените работници сакаат да се вакцинираат против ковид.

Засега планот е вакцинацијата да се одвива во Скопје, а вработените во ковид-центрите од другите болници во текот на викендот и почетокот на следната недела ќе доаѓаат тука. Понатаму вакцините ќе се дисперзираат низ целата држава. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека е рано да се опуштиме, бидејќи половина од новите дијагностицирани се заболени со британскиот сој на коронавирусот, кој е полесно пренослив.