Македонија 21. август 2020. / 15:11

Три починати и 115 новозаболени лица од корона вирусот

Три починати и 115 новозаболени лица од корона вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-7, Дебар-8, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-10, Велес-2, Охрид-3, Гостивар-11, Гевгелија-3, Крива Паланка-3, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-8, Делчево-3, Свети Николе-4 и Кичево-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира  225 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-15, Штип-5, Прилеп-2, Тетово-10, Струга-1, Битола-10, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-10, Струмица-6, Радовиш-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Валандово-1, Виница-1, Кичево-5 и Неготино-2.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13308,  бројката на оздравени пациенти е 9977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2774. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5588, активни 833

• Куманово 1331, активни 294

• Дебар 236, активни 76

• Штип 1092, активни 252

• Прилеп 384, активни 51

• Тетово 1171, активни 160

• Струга 530, активни 136

• Велес 251, активни 29

• Битола 187, активни 52

• Охрид 321, активни 64

• Кавадарци 164, активни 95

• Гостивар 700, активни 298

• Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци)

• Струмица 55, активни 20

• Крива Паланка 35, активни 10

• Радовиш 38, активни 9

• Крушево 16, активни 1

• Кочани 130, активни 29

• Пробиштип 73, активни 18

• Демир Хисар 60, активни 30

• Македонски Брод 65, активни 36

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 26, активни 17

• Валандово 7, активни 0

• Виница 61, активни 41

• Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 2

• Свети Николе 269, активни 60

• Кичево 254, активни 113

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-216,  Биотек-399, МАНУ -76, Жан Митрев (Филип Втори)-320, Систина со PCR метода -261, Судска медицина -15, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-10, ГАК-18, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114

• Гази Баба – 103

• Аеродром – 99

• Карпош – 86

• Центар – 83

• Кисела Вода – 81

• Ѓорче Петров – 64

• Бутел – 61

• Шуто Оризари – 42

• Студеничани – 18

• Сарај – 21

• Арачиново – 15

• Илинден – 12

• Сопиште – 9

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 8

• Зелениково – 4

• Странец – 4

• Нераспределен – 3