Македонија 18. февруари 2021. / 14:58

Регистрирани 373 нови случаи на Ковид-19, починати се 8 лица

Регистрирани 373 нови случаи на Ковид-19, починати се 8 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 155, Прилеп – 47, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 20, Тетово – 17, Струга – 10, Битола – 9, Велес, Струмица и Берово – по 7, Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6, Неготино – 5, Дебар и Валандово – по 4, Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3, Гевгелија – 2 и Кичево – 1.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:

Скопје – 114, Охрид – 40, Кавадарци – 20, Куманово – 18, Струга – 16, Велес – 14, Тетово и Прилеп – по 12, Кичево и Неготино – по 8, Битола – 7, Демир Капија – 5, Штип, Струмица и Кочани – по 4, Гевгелија, Берово и Крушево – по 3, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.345 тестови преку: ИЈЗ-471, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-226, Биотек-246, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Систина-202, лабораторија Лаор–238, МАНУ-0, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-81, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 620, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-8, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42.900, активни 2.845

Куманово 5.420, активни 244

Тетово 5.312, активни 225

Прилеп 4.965, активни 393

Гостивар 3.713, активни 116

Штип 3.590, активни 92

Битола 3.339, активни 127

Велес 3.313, активни 229

Охрид 3.089, активни 367

Кавадарци 3.023, активни 438

Струмица 2.638, активни 149

Струга 2.337, активни 159

Кочани 1.777, активни 48

Кичево 1.752, активни 59

Свети Николе 1.100, активни 24

Гевгелија 1090, активни 102

Неготино 1.066, активни 94

Дебар 785, активни 42

Ресен 784, активни 66

Крива Паланка 775, активни 46

Радовиш 741, активни 41

Делчево 713, активни 224

Берово 631, активни 34

Пробиштип 526, активни 20

Виница 507, активни 23

Валандово 347, активни 19

Демир Хисар 256, активни 11

Кратово 257, активни 28

Македонски Брод 251, активни 8

Крушево 246, активни 47

Богданци 233, активни 10

Демир Капија 227, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 183, активни 3

Дојран 95, активни 12