Македонија 11. септември 2019. / 12:20

Прибе: За владеење на правото во Македонија потребни се независни политичари

Прибе: За владеење на правото во Македонија потребни се независни политичари

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари, пренесува Сител.

Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото. На таков начин правниот систем ќе може да воспостави независност. Без демократско управување, не може да постои ниту владеењето на правото – изјави Прибе.

Тој ова го истакна на меѓународната научна конференција „Доброто владеење и владеењето на правото од перспектива на ЕУ интеграциите“.

Според вицепремиерот Бујар Османи, тоа што синоќа лидерите на власта и опозицијата не постигнаа договор, нема да влијае врз евроинтегративниот пат на државата.

Нов закон за јавно обвинителство не е еден од условите за добивање датум за преговори. Се разбира дека е важно законот за ЈО да го усвоивме пред октомври. Тоа што вчера имало долги разговори дава можност разликите да се објаснат и третираат на маса и можност да се продолжат разговорите за да се најде решение – изјави Османи.