Македонија 26. март 2020. / 21:41

Помпео ја поздрави одлуката на ЕУ да отвори преговори со Македонија и Албанија

Помпео ја поздрави одлуката на ЕУ да отвори преговори со Македонија и Албанија

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија.

– Ја поздравуваме одлуката на Европскиот совет да отвори преговори со Северна Македонија и Албанија. САД остануваат ваш партнер за време на целиот процес, напиша Помпео на Твитер.