Македонија 08. март 2021. / 13:13

Османи на средбата со Де Мајо: Веќе имаме видливи резултати во борбата против криминалот и корупцијата

Османи на средбата со Де Мајо: Веќе имаме видливи резултати во борбата против криминалот и корупцијата

Можностите за продлабочување на политичките и економските односи, билатералната соработка во сите сегменти од заеднички интерес, како и регионалните актуелни состојби и соработка, беа теми на денешната средба во Рим на шефот на дипломатијата Бујар Османи со неговиот италијански колега Луиџи ди Мајо.

– Италија во континуитет е меѓу топ десетте земји според големината на трговската соработка со Македонија, која надминува половина милијарда евра, а во 2019 година достигнува дури 720 милиони евра. Ова претставуваа значаен придонес во нашата економија, но со оглед на политичката поддршка, географската близина и традиционалната соработка, сметам дека постои потенцијал за уште поголема економска активност, особено за италијанските инвестиции кои се повеќе од добредојдени во Македонија, истакна Османи на средбата.

Како што соопшти МНР, фокусот на разговорите беше ставен и на европскиот кредибилитет во регионот, тесно поврзан и со кредибилитетот на самиот процес на проширување, усогласувањето на Преговарачката рамка за Македонија и силната и активна поддршка на Италија за почеток на преговорите за нашата земја.

– Остануваме цврсто на патот на европските интеграции. Европските реформи мора да продолжат, особено во областите на владеењето на правото, со видливи резултати и во борбата против криминалот и корупцијата. Ние мора целосно да ја завршиме и нашата подготовка за почеток на преговорите, да ја дооформиме преговарачката структура, да ги зајакнеме капацитетите за преговарање; исто така, мора да продолжи усогласувањето со европските правила и стандарди во рамките на процесот на Стабилизација и асоцијација, да продолжи и имплементацијата на европското законодавство, како и да продолжат сите оние активности кои условно имаат европски контекст, нагласи Османи, уверувајќи дека Македонија цврсто останува на определбата за полноправно членство во Европска Унија.

Посетата на Османи на Италија доаѓа во исклучително важен момент за процесот на проширување на Европската унија и во таа насока беше изразена согласност дека отворањето на пристапните преговори ќе донесе повеќекратна корист – како за Македонија, така и за Регионот; но и за кредибилитетот на заложбите на ЕУ за довршување на процесот на Европското обединување, се додава во соопштението на МНР.

Османи и Ди Мајо разговараа и за можностите од продлабочување на билатералните односи во останатите сегменти на општествената соработка; меѓусебната поддршка во мултилатералните организации и секторската соработка меѓу двете држави; а се осврнаа и на актуелностите поврзани со справување со здравствените и социо-економските последици предизвикана од пандемијата како и за процесот на имунизација како важен елемент за надминување на кризата.

Во текот на денот, Османи ќе се сретне и со претседателот на Комисијата за надворешни работи при Долниот Дом на италијанскиот Парламент, Пиеро Фасино.

Посетата на Рим Османи ќе ја искористи и за посета на Светата Столица каде ќе има средба и со ватиканскиот секретар за односи со државите, монсињор Пол Ричард Галагер.