Македонија 03. октомври 2019. / 14:37

Обвинителката Стефанова останува надлежна за ,,Империја”

Обвинителката Стефанова останува надлежна за ,,Империја”

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметот „Империја”, потврдиле за МИА од Јавното обвинителство.

Таа претходно од државниот обвинител доби овластување и за предметите „Титаник”, „Траекторија” и „Маџар Телеком”.

Истрагата „Империја” е против Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски, поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела: Злосторничко здружување, Оштетување или повластување на доверители, Злоупотреба на службената положба и овластување, Измама и Перење пари и други приноси од казниво дело.