Македонија 25. февруари 2021. / 18:47

Најнови бројки: 582 позитивни од 2972 тестирања, починати се вкупно 13 лица

Најнови бројки: 582 позитивни од 2972 тестирања, починати се вкупно 13 лица

Во последните 24 часа низ лабораториите во Македонија, биле нарпавени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови позитивни случаи на Ковид-19. Починати се 13 лица, а оздравеле 374 пациенти.

Tринаесет пациенти починаа во болнички услови по компликации од ковид-19, а од 2.972 тестирања регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починати се 6 пациенти од Скопје (64, 66, 72, 74, 77 и 89), три од Прилеп (48, 72 и 83), и по еден смртен случај е пријавен од Штип (61), Охрид (75), Крива Паланка (83) и Пробиштип (79).

Нови случаи се регистрирани во: Скопје – 274, Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица – 12, Битола и Кочани – по 10, Гостивар – 9, Штип и Струга – по 8, Крушево – 7, Крива Паланка и Богданци – по 5, Валандово – 4, Дебар и Виница – по 3, Ресен, Делчево, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2, Кичево, Демир Хисар и Берово – по 1.

Регистрирани се 374 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Охрид – 59, Струга – 24, Кавадарци – 20, Прилеп – 14, Тетово – 12, Гевгелија и Велес – по 9, Куманово – 8, Ресен – 7, Дебар – 6, Битола, Штип и Радовиш – по 5, Делчево – 4, Неготино, Гостивар, Крива Паланка и Берово – по 3, Струмица, Крушево, Валандово, Пробиштип, Кратово и Кичево – по 2, Кочани, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 2.972 тестови преку: ИЈЗ-549, ЦЈЗ Скопје-83, Авицена-290, Биотек-527, Жан Митрев (Филип Втори)-118, Систина-194, Лаор–205, МАНУ-0, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-79, Ремедика-18, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 819, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања на ковид-19.

Од почетокот на коронакризата ковид дијагностицирани лица во земјава се 101.214, оздравеа 90.685, почина 3.111, а активни случаи се 7.418.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 44233, активни 3261
Куманово 5520, активни 238
Тетово 5413, активни 265
Прилеп 5287, активни 589
Гостивар 3764, активни 138
Штип 3641, активни 120
Битола 3402, активни 161
Велес 3416, активни 244
Охрид 3200, активни 387
Кавадарци 3253, активни 528
Струмица 2686, активни 161
Струга 2386, активни 159
Кочани 1814, активни 71
Кичево 1762, активни 59
Гевгелија 1187, активни 165
Неготино 1174, активни 169
Свети Николе 1105, активни 24
Ресен 805, активни 66
Крива Паланка 812, активни 68
Дебар 791, активни 40
Радовиш 744, активни 26
Делчево 732, активни 188
Берово 640, активни 26
Пробиштип 538, активни 22
Виница 518, активни 24
Валандово 360, активни 25
Кратово 274, активни 36
Демир Хисар 261, активни 11
Крушево 272, активни 65
Македонски Брод 252, активни 7
Богданци 260, активни 34
Демир Капија 240, активни 30
Македонска Каменица 193, активни 3
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 5