Македонија 16. октомври 2019. / 15:28

Македонско знаме пред седиштето на Европската Комисија во знак на солидарност

Македонско знаме пред седиштето на Европската Комисија во знак на солидарност

Утрово пред седиштето на Европската Комисија во Брисел е поставено македонското знаме, во знак на солидарност кон Македонија поради ветото на претседателот на Франција, Емануел Макрон за старт на преговорите на земјава за влез во Европската Унија.

Фотографијата на Твитер ја објави Махрин, кореспондент на угледниот „Фајненшл Тајмс“ од Брисел, кој пишува дека поставувањето на македонското знаме е во знак на солидарност со Северна Македонија.

Откако вчера беше соопштено дека Франција не дала зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија додека не се направат реформи на методологијата на преговарачкиот процес, конечната одлука се очекува утре, кога на маса ќе седнат европските лидери.