Македонија 12. ноември 2020. / 07:13

Магла и ниска облачност по котлините, во текот на денот температури до 19 степени

Магла и ниска облачност по котлините, во текот на денот температури до 19 степени

Во земјава претпладне по котлините и долж Повардарието ќе има магла и ниска облачност. Од пладневните часови претежно сончево со мала облачност. Ќе дува слаб јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус 2 до 5, а дневната од 11 до 19 степени.

Во Скопје, претпладне магливо, околу пладне и рано попладне маглата ќе ослабе. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до 13 степени.

Ќе продолжи периодот на претежно стабилно и суво време со магла по котлините и сончево особено на планините. Ќе биде претежно тивко и без поголеми промени на температурата.

Во петок попладне претежно во западните делови ќе има краткотрајно наоблачување и услови за слаб локален дожд.