Македонија 24. март 2020. / 17:15

Лејен: Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ, нивната иднина е во ЕУ

Лејен: Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ, нивната иднина е во ЕУ

Одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почеток на пристапни преговори со С. Македонија и Албанија претставува одлични вести за Западниот Балкан и за Унијата, оцени претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

– Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ. Јас сум задоволна што земјите членки дадоа зелено светло за почеток на преговори за членство со Албанија и С. Македонија. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе ја одобрат оваа недела. Иднината на Западен Балкан е во ЕУ. Честитки до Еди Рама и Оливер Спасовски, објави Фон дер Лејен на „Твитер“.