Македонија 21. јули 2019. / 22:39

Канал 5 реагира: Еден од газдите на ајварот „Мамас“ не нарече Анал 5

Канал 5 реагира: Еден од газдите на ајварот „Мамас“ не нарече Анал 5

Косопственикот на струмичкиот бренд познат по ајварот МАМАС, вчера на својот Твитер профил објави пост во кој нашата компанија на нарече Анал 5, реагира Канал 5 телевизија и најавува пријава поради изречениот говор на омраза.

– Твитер постот на еден од сопствениците на МАМАС, Калин Бабушку, беше полн со говор на омраза и навреди кои не доликуваат на еден интелектуалец и бизисмен, особено не на човек поврзан со овој бренд. Неговата омраза беше насочена кон нашата ТВ куќа но и уште една членка на медиумската асоцијација ММА, така што Канал 5 ТВ утре ќе поднесе соодветни поднесоци до Судот и Обвинителството, со цел заштита на нашиот углед, но и заштита на севкупната јавност од ваквиот говор на омраза и вербален примитивизам.

Истовремено за овој скандал ќе ја информираме Американската Амбасада, делегацијата на ЕУ во Македонија и особено Британската Амбасада, која е носител на кампања против лажните вести и говорот на омраза по медиумите и социјалните мрежи. – вели Канал 5.