Македонија 14. март 2021. / 11:53

Болнички се лекуваат вкупно 1.015 ковид-пациенти

Болнички се лекуваат вкупно 1.015 ковид-пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.015 и има околу 350 празни болнички кревети во ковид центрите.

Вкупно 428 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, а 587 пациенти се лекуваат во ковид центрите во болниците низ земјава во изминатите 24 часа.

Како што соопшти Министерството за здравство во болницата во Битола се хоспитализирани 56 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 38 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 23 пациенти, во Велес се лекуваат 42 болни, а во Куманово 92 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 55 пациенти, во Прилеп 93, во ковид центарот во Гостивар 31, а во Струга 18 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 37 пациенти, во Кочани 5 во Кичево 6, Кавадарци 68, во Гевгелија 10 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот.
Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

МЗ напоменува дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. -Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, се наведува во соопштението.