Македонија 22. ноември 2018. / 18:42

Албанскиот претседател се прошета низ старата скопска чаршија

Албанскиот претседател се прошета низ старата скопска чаршија

Во рамки на прославата на Денот на албанската азбука и 550 години од смртта на Ѓерѓ Кастриот – Скендербег претседателот на Република Албанија, Илир Мета, заедно со претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и претседателот на ДУИ Али Ахмети, денеска направија прошетаат низ Старата чаршија во Скопје.

Прошетката низ чаршијата, заврши пред мозаикот (Муралот) на плоштадот на Скендербег каде положија цвеќе пред споменикот на Скендербег.