Македонија 08. ноември 2020. / 19:28

26 лица починаа од Ковид-19, регистрирани се 978 нови случаи

26 лица починаа од Ковид-19, регистрирани се 978 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 2667 тестирања на Ковид-19, при што се регистрирани 978 нови случаи. Во исто време, Институтот за јавно здравје регистрира дека починале 26 лица инфицирани со Ковид-19.

Како што соопшти Министерството за здравство од вкупниот број новиинфицирани од Скопје се 392, Тетово-95, Куманово-51, Гостивар-49, Велес-48, Битола-36, Кочани-32, Охрид-31, Прилеп-29, Кавадарци-22, Струмица-21, Кичево-20, Штип-18, Гевгелија-14, Неготино-14, Виница-12, Делчево-12, Струга-10, Берово-9, Крива Паланка-8, Пробиштип-8, Свети Николе-8, Ресен-8, Демир Хисар-6, Дебар-6, Кратово-6, Радовиш-6, Валандово-3, Крушево-2 и Македонски Брод и Пехчево по 1.

Од вкупно 24-те оздравени пациенти девет се од Скопје, пет од Штип, четири од Битола, по две од Куманово и Ресен и по еден од Кавадарци и Виница.

Од починатите 26 лица, по четворица пациенти се од Скопје (69, 88, 83 и 60г), од Прилеп (66, 76,77 и 57г ) и од Тетово (50, 67, 78 и 63г), тројца од Охрид (57, 71 и 57г), по двајца од Велес (79 и 73г) и од Битола (72 и 84г) и по еден од Куманово (58г), Штип (83г), Струга (82г), Гевгелија (87г), Струмица (67г), Кочани (70г) и  од Делчево (49г). Од нив, освен тројца пациенти,  останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 39760, бројката на оздравени пациенти е 23035, на починати е 1136, а бројот на активни случаи изнесува 15589. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 17319, активни 7114
 • Куманово 2666, активни 689
 • Дебар 382, активни 80
 • Штип 1931, активни 436
 • Прилеп 1794, активни 823
 • Тетово 2765, активни 981
 • Струга 939, активни 195
 • Велес 1168, активни 718
 • Битола 1032, активни 525
 • Охрид 953, активни 423
 • Кавадарци 729, активни 387
 • Гостивар 1486, активни 442
 • Гевгелија 492, активни 228 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1203, активни 669
 • Крива Паланка 287, активни 133
 • Радовиш 302, активни 121
 • Крушево 48, активни 25
 • Кочани 880, активни 297
 • Пробиштип 256, активни 102
 • Демир Хисар 110, активни 40
 • Македонски Брод 116, активни 16
 • Пехчево 61, активни 5
 • Берово 245, активни 69
 • Валандово 120, активни 39
 • Виница 236, активни 118
 • Делчево 311, активни 155 (77 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 96, активни 65
 • Свети Николе 551, активни 133
 • Кичево 744, активни 306
 • Ресен 292, активни 96
 • Неготино 246, активни 159 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2667 теста се преку: ИЈЗ-1017, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-462, Биотек-254, МАНУ -214, Жан Митрев (Филип Втори) -170, Систина со PCR метода -319, лабораторија Лаор –70, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-64, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-26, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -0,  лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 161 пациент. На кислородна поддршка се 134 пациенти, еден пациент е на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  3 деца суспектни на Ковид-19 и 26 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 56 пациенти, на клиниката за неврологија 19 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 57 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 493 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 424
 • Гази Баба – 970
 • Аеродром -1120
 • Карпош – 979
 • Центар – 934
 • Кисела Вода – 858
 • Ѓорче Петров – 588
 • Бутел – 387
 • Шуто Оризари – 100
 • Студеничани – 36
 • Сарај – 66
 • Арачиново -16
 • Илинден – 174
 • Сопиште – 58
 • Чучер Сандево – 48
 • Петровец –68
 • Зелениково -38
 • Странец – 95
 • Нераспределен- 155