Магазин 13. јануари 2020. / 21:00

Возете внимателно- намалена видливост поради магла

Возете внимателно- намалена видливост поради магла

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Велес – Катланово и Кочани – Берово, од 50 до 80 метри на патниот правец Куманово – Крива Паланка, од 20 до 30 метри на правецот Тетово-Попова Шапка и до 50 метри на правецот Св. Николе-Куманово, соопшти ЈП Македонија пат.

Сообраќајот на државните патишта, како што се посочува, се одвива тековно по местимично влажни коловози. Од ЈП Македонија пат апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.