Магазин 25. февруари 2020. / 12:15

Утре топло време со засилен ветер

Утре топло време со засилен ветер

Времето денеска е сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб ветер, а долж Повардарието умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20 степени, информира УХМР.

Утре ќе преовладува топло време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува и над 70 километри на час. Во четврток и во петок времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег.

Пообилни врнежи на снег ќе има во западните делови каде на планините ќе се формира снежна покривка од 15 до 25 см, велат од УХМР.