Магазин 11. февруари 2019. / 20:37

Уште една трагедија го погоди спортот: Почина познатиот олимпиец

Уште една трагедија го погоди спортот: Почина познатиот олимпиец

Освојувачот на олимписки златен медал во веслање и германскиот репрезентативец Максимилијан Рајнелт почина на 30 годишна возраст.

Швајцарската полиција соопшти дека Рајнелт починал за време на викендот на скијање, но не ја наведе причината за смртта.

Тој како член од осум спортисти во 2012 година го освој златниот медал на олимписките игри во Лондон, додека сребрен медал освој четири години подоцна во Рио де Женеиро.

Рајнелт исто така има освоено и две титули на светскиот шампионат и е повеќекратен освојувач на европски титули.