Магазин 12. мај 2019. / 09:34

Сообраќајот на државните патишта без забрани, на граничните премини нема задржувања

Сообраќајот на државните патишта без забрани, на граничните премини нема задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.