Магазин 07. март 2019. / 09:15

Сончево време уште викендов, од понеделник влажен и студен бран

Сончево време уште викендов, од понеделник влажен и студен бран

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 21,Маврово 12, Битола 20, Охрид 16, Крива Планка 18, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 23 Целзиусови степени.

Во следните денови времето ќе се задржи стабилно и топло со мала до умерена облачност. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и на повеќе места ќе надминувааат 20 степени.

Нов влажен и постуден бран проследен со врнежи претежно од дожд се очекува во понеделник кон крајот на денот. Во вторник ќе има позначително спуштање на дневните температури.