Магазин 06. март 2019. / 21:01

Реал Мадрид донесе одлука за Солари

Реал Мадрид донесе одлука за Солари

Англиските медиуми пишуваат дека управата на Реал Мадрид донела конечна одлука за иднината на тренерот Сантијаго Солари и тоа еден ден по дебаклот во Лигата на шампиони против Ајакс (1-4).

„Кралевите“ за само неколку дена загуби битка на три фрона. Најпрво беа поразени во шпанскиот Куп од Барселона со 0-3, па во шпанската Ла Лига со 0-1, а вчера и од Ајакс со 1-4.

Тоа го натерало претседателот Флорентино Перез да се откаже од тренерот Сантијаго Солари, кој ќе остане до крајот на сезоната во Мадрид, а потоа ќе добие отказ.

Навивачите на Реал како замени за Солари ги посакуваат Жозе Мурињо или Маурицио Покетино, но малкумина веруваат дека некој од нив ќе седне на „жешкото“ столче.