Магазин 19. декември 2019. / 11:40

(ФОТО) Педесетина повредени во протести и судири со полицијата за време на „Ел класико“

(ФОТО) Педесетина повредени во протести и судири со полицијата за време на „Ел класико“

Најмалку 46 лица се повредени откако илјадници каталонски сепаратисти се судрија со полицијата во околината на стадионот Камп Ноу во Барселона, каде што синоќа се играше фудбалскиот натпревар помеѓу Барселона и Реал Мадрид.

Во немирите се уапсени девет лица, а полицијата ги растера демонстрантите со фрлање пена.

Протестантите, пак, фрлаа кон полицијата стаклени шишиња.

Организатор на прфотестот е групата „Цунами демократик“, на која се придружија илјадници лица кои носеа знамиња на Каталонија и транспаренти со порака „Шпанијо, седи и разговарај“.

Демонстрантите се собраа во близина на стадионот неколку часа пред почетокот на „Ел класико“, но до сериозни судири дојде за време на натпреварот.