Магазин 09. јануари 2021. / 12:56

Поради магла намалена видливост во Крушево и на Ѓавато и Пресека

Поради магла намалена видливост во Крушево и на Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози.

Слаб дожд врне на планинските превои Буково и Плетвар, а намалена видливост до 50 метри поради појава на магла има во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.