Магазин 02. април 2020. / 15:53

Почина еден од најпознатите фудбалери на Реал Мадрид

Почина еден од најпознатите фудбалери на Реал Мадрид

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на Реал Мадрид, Гојо Бенито, почина денес на 73-годишна возраст.

Поранешниот дефанзивец го носешем дресот на Реал Мадрид помеѓу 1969 година и 1982 година, носејќи го 420 пати дресот на „кралскиот“ клуб.

Гојо подигна 11 трофеи со „кралевите“ – шест титули во Примера и пет во Купот. Тој со шпанската репрезентација учествуваше на два Мундијали и две Европски првенства.

Шпанските медиуми пренесуваат дека поранешниот играч на Реал долги години водел битка со Алцхајмеровата болест.