Магазин 14. февруари 2021. / 19:59

Откако ја прими вакцината, ќерката на Бил Гејтс се пошегува со теоретичарите на заговор

Откако ја прими вакцината, ќерката на Бил Гејтс се пошегува со теоретичарите на заговор

Џенифер Гејтс, ќерката на основачот на Мајкрософт Бил Гејтс, во петокот ја доби својата прва доза од вакцината против ковид-19 и шеговито искоментира една од теориите на заговор што се шират околу вакцините.

– За жал, вакцината НЕ го вгради мојот генијален татко во мојот мозок – камо иРНК да ја имаше таа моќ….!, напиша таа во објава на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jennifer Gates (@jenniferkgates)

Нејзиниот татко Бил Гејтс, милијардер и технолошки магнат, ги фокусираше своите филантропски напори со фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ за подобрување на технологијата за вакцините и нивната достапност во земјите во развој. Тој исто така долго време предупредуваше на можноста за вирусна пандемија, многу пред ковид-19 да се прошири низ целиот свет.

Неговото застапување за вакцините го направи централна фигура во теориите за заговор против вакцините. Едно од тие верувања е дека тој ја користи пандемијата за да промовира вакцина со микрочип што ќе ги контролира умовите на луѓето или ќе ја следи нивната локација.