Магазин 25. јануари 2020. / 22:52

Норвешка ја освои бронзата ЕП во ракомет 2020

Норвешка ја освои бронзата ЕП во ракомет 2020

Во натпреварот за третото место на Европското првенство во ракомет, Норвешка ја совлада Словенија со 28:20.

Желбата на Норвежаните на ова ЕП беше златниот медал, или барем среброто, но тие ќе мора да се задоволат со бронзата што за нив е првиот медал освоен на едно европско првенство.

Во финалниот дуел за златниот медал в недела со почеток од 16.30 часот ќе играат репрезентациите на Хрватска и Шпанија.