Магазин 13. јануари 2021. / 15:00

Најбогатиот човек на светот имал пеколно детство во Јужна Африка

Најбогатиот човек на светот имал пеколно детство во Јужна Африка

Многумина го опишуваат како многу необичен човек, додека неговите објави на Твитер ги движат индексите на светските берзи. Илон Маск сега е прогласен за најбогат човек на светот, а овој бизнисмен многумина го споредуваат со Харисон Форд и Томас Едисон, како оние кои ја сменија светската индустрија.

Патувањето на Маск од ученик во Јужна Африка до најуспешен бизнисмен во светот, надминувајќи ги границите на патувањето во вселената, аналитичарите го опишуваат како една од најневообичаените приказни во современиот деловен свет.

Растот на вредноста на акциите на компанијата на Маск „Тесла“, оваа недела, го зголеми неговото богатство на 190 милијарди долари, што го надмина Jeеф Безос на листата на најбогати луѓе во светот.

Илон Маск е самооставарен милијардер и извршен директор на „SpaceX“, ко-основач и извршен директор на „Тесла“, основач на „The Boring Company“, ко-основач на „Neuralink“, „OpenAI“ и „SolarCity“, а исто така основач на сопственото училиште за неговите деца, „Ad Astra“. Тој е исто така еден од основачите на PayPal.

Тој израснал во Јужна Африка.

Маск е роден во 1971 година во Преторија, Јужна Африка од родители кои се развеле пред тој да наполни 10 години. Неговата мајка била манекенка, татко му електроинженер и програмер на недвижнини.

Тој бил надарено дете кое со часови читало книги. Имал извонредна можност совршено да ги повторува фактите и бројките како компјутер. Неговата мајка, Маја, раскажала дека слушнала како петгодишниот Илон му вели на друго дете кое се плаши од темнината дека темнината е „само отсуство на фотони во видливата бранова должина, помеѓу 400-700 nm“.

Сепак, неговите родители биле загрижени за него. Тешко било да се привлече неговото внимание, и честопати тој воопшто не реагирал кога му се обраќале. Тие се сомневале во проблеми со слухот и биле толку загрижени што му ги отстраниле аденоидите, по препорака на лекарот, во надеж дека ќе му го подобрат слухот. Но, тоа бело неуспешно, бидејќи се покажало дека неговиот слух е совршено добар, само што тој честопати бил толку изгубен во мислите.

Тој израснал во една од најголемите куќи во Преторија. Неговите родители го испратиле во приватно подготвително училиште, а често патувале во странство. За компјутерските науки се заинтересирал многу рано, а на 12-годишна возраст ги продал правата на една од своите игри што ги создал, „Бластар“ – игра за вселенско стрелање, за 500 долари. Потоа тој ги вложи овие 500 долари во фармацевтски фонд што го следел во весниците и наскоро заработил неколку илјади долари.

Елон Маск училиштето го опишува како „пекол“.

И покрај неговите неверојатни рани достигнувања и среќата да порасне во богат дел од Јужна Африка, детството на Илон било далеку од идилично. Своето време на училиште го опишува како „пекол“. Тој бил најниското, најмалото и најпаметното дете на часовите и бил немилосрдно малтретиран до 15 – тата година.

– Бандите ќе ме бркаа, буквално ме бркаа, се присетува Илон. Во еден особено застрашувачки инцидент, банда момчиња го фрлиле по скалите и продолжиле да го удираат иако бил во бесознание – затоа поминал една недела во болница.

И дома, насилството продолжило од страна на неговиот татко. Тоа го „принудило“ Илон да влезе во светот на книгите, па знаел да чита од моментот кога се разбуди наутро до вечерта.

Бил опседнат со преселбата во САД, што ја гледал како земја на можности, кои подоцна ги искористил.

Добил дипломи на многу универзитети, вклучувајќи го и Универзитетот во Пенсилванија, додека практикувал да има пракса во Силиконската долина. На крајот бил примен на докторска програма на престижниот универзитет Стенфорд во Калифорнија. Тој се откажал по два дена во корист на процутниот свет на интернет стартапи.

Првиот од неговите деловни потфати започнал во Пало Алто, Калифорнија, познат по домот на технолошки компании како што е „Епл“. На неговиот прв потфат, софтверска компанија наречена „Zip2“, основана со неговиот брат Кимбал, му требало време да успее. Тоа го започнаа во 1995 година, а Маск истакна дека спиел во канцеларијата бидејќи не можел да си дозволи стан. За својата инвестиција добил 22 милиони долари кога компанијата била продадена на компјутерска компанија Компак во 1999 година.

PayPal е она што навистина му ја лансираше кариерата на Маск во стратосферата. Тој основаше компанија за дигитални финансиски услуги наречена „Ks.com“ во 1999 година, која се спои со компанија што поседуваше нова компанија за обработка на плаќања. И покрај несогласувањата околу неговата улога и стратешка визија, компанијата стана светски лидер и „eBay“ плати 1,5 милијарди долари за тоа во 2002 година, што вредеше 165 милиони долари на Маск, пишува Гардијан.

Фасцинацијата со вселената го натера Маск да инвестира околу 100 милиони долари од своето брзо проширувачко богатство во истражување на вселената. Тој го основал „Spacex“ во 2002 година и има амбиции да изгради колонија на Марс за неколку децении.

Во меѓувреме, тој се фокусираше на развој на евтино и повеќекратно вселенско летало, уживајќи значителен успех. Во 2020 година, „SpaceX“ стана првата приватна компанија што однесе лице во орбитата.

Несомнената приказна за деловниот успех во неговиот живот е „Тесла“. Маск не беше таму во 2003 година, кога беше основана компанијата. Но, неговото финансирање и стратешката визија му помогнаа на „Тесла“ да прерасне од низок експерт за електрични возила во берзански гигант вреден повеќе од 600 милијарди долари.

Уделот на Маск во Тесла – тој поседува околу 20 проценти – е тоа што го однесе на врвот на рангирањето на најбогатите луѓе во светот. И тој сè уште не ги постигнал сите потребни цели за да започне спорен договор за стимулација што може да му донесе 55 милијарди долари.

Покрај деловните вештини, Маск е живописен лик, никогаш далеку од конфликт во сала за состаноци или контроверзии од висок профил. Користеше канабис во филм за време на подкаст во 2018 година, необичен потег што ја погоди цената на акциите на „Тесла“, која веќе беше кревка.