Магазин 19. јануари 2021. / 17:45

Меси суспендиран на два натпревара

Меси суспендиран на два натпревара

Капитенот на Барселона, Лионел Меси, е суспендиран на два натпревара поради црвениот картон што го доби во финалето на шпанскиот Супер куп, откако го удри в лице играчот на Атлетик Билбао, Асиер Виљалибре.

За Меси тоа беше прв црвен картон во досегашните 753 натпревари во дресот на Барселона, а Шпанската фудбалска асоцијација оцени денеска суспензијата од два натпревара е соодветна казна за инцидентот.

На Меси му се закануваше максимална казна од 12 натпревара.

Аргентинецот ќе ги пропушти куп натпреварот против третолигашот Корнеља на 21 јануари, и првенствената пресметката против Елче, три дена подоцна.

Меси повторно ќе му биде на располагање на тренерот Роналд Куман за натпреварот против Атлетик Билбао на 31 јануари.