Магазин 10. февруари 2019. / 20:05

Македонските каратисти со две злата на ЕП во Данска!

Македонските каратисти со две злата на ЕП во Данска!

Историски ден за македонското карате и македонскиот спорт. Петар Спасеновски и Доан Османи денеска станаа европски шампиони во У21, на континенталниот шампионат во карате за помлади категории.

Европското првенство Македонија го заврши со вкупно четири медали, по два златни и два сребрени.

Покрај денешните први места, вчера македонските каратисти Глигор Петков стана вицешампион за јуниори, а претходно Бојан Костов освои сребрен медал кај кадетите.