Магазин 10. јули 2020. / 08:03

ИХФ не извиси: Македонија не доби вајлд-карта за настап на ракометниот Мундијал

ИХФ не извиси: Македонија не доби вајлд-карта за настап на ракометниот Мундијал

ИХФ двете вајлд-карти за настап на Светското Првенство што ќе се одржи во јануари во Египет им ги додели на Полска и Русија.

Македонија беше прва според резултатите на последното ЕП, со јасна препорака од ЕХФ до ИХФ дека сме први во редот за добивање на вајлд карта.

Сепак, светската федерација им даде предност на Полска која на ЕП заврши на 21 место и Русија која беше 22 место.

Ова е прв пат по една деценија да пропуштиме ракометен Мундијал, откако претходно го пропуштивме СП во Шведска во 2011 година.