Магазин 16. ноември 2020. / 22:20

Француско радио ги прогласи за починати Елизабета Втора, Пеле и други познати личности

Француско радио ги прогласи за починати Елизабета Втора, Пеле и други познати личности

Раководството на Радио Франс Интернешнал (РФИ) се извини за грешката во која беа објавени некролози на голем број познати светски личности кои се уште се живи и здрави.

Меѓу нив се наоѓаа имињата на фудбалската легенда Пеле, британската кралица Елизабета Втора, глумицата Брижит Бардо и други. Според радиостаницата, станува збор за „технички проблем“.

Технички проблем доведе до објавување на голем број некролози на нашата веб-страница. Ние направивме напори да го решиме проблемот со извинување до засегнатите личности и нашите слушатели!, се наведува во соопштението на француското радио.

Грешката предизвика бурни реакции – од збунетост до остро исмевање. Меѓу „погребаните“ беа и иранскиот врховен лидер Али Хамнеи, поранешниот американски претседател Џими Картер, кубанскиот лидер Раул Кастро, но и познати филмски имиња, како што се Клинт Иствуд, Софија Лорен и Жан-Пол Белмондо.