Магазин 20. февруари 2019. / 09:31

Денес и утре сонце – за викендот пресврт на времето

Денес и утре сонце – за викендот пресврт на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до 17 степени.

До четврток ќе се задржи претежно сончево и релативно топло време. Во петок ќе преовладува облачно време со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Во сабота ќе има повремени слаби врнежи од снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од севроисточен правец што ќе предизвика значително опаѓање на температурата.