Магазин 31. јануари 2021. / 22:16

Бугарските медиуми лути на навивачите што го нарекувале Бербатов дека е Македонец

Бугарските медиуми лути на навивачите што го нарекувале Бербатов дека е Македонец

Политиката влезе и во спортот. Бугарските медиуми се лути што навивачите честитајќи му го роденденот на Димитар Бербатов го нарекоа Македонец.

Димитар Бербатов како млад бил донесен во Вардар, но бил оценет како неталентиран. Тој требал да игра за Македонија, но го оцениле дека не е талентиран, па затоа подоцна заигра за бугарската репрезентација.

При прославата на неговиот роденден некои фанови го нарекле Македонец, па затоа бугарските фанови се лути и за тоа пишуваат по портали.