Магазин 13. април 2019. / 10:10

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Воедно информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци се уште не е пуштен за сообраќај. Се вршат проверки од безбедносен карактер поради што возачите не треба да го користат.