Магазин 14. јануари 2021. / 19:00

Алиоски шири позитивна енергија во тимот на Лидс, Бамфорд задоволен од Македонецот

Алиоски шири позитивна енергија во тимот на Лидс, Бамфорд задоволен од Македонецот

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски е омилен во соблекувалната на Лидс Јунајтед. Не е најважно дали екипата на Биелса победува или губи, но нашиот Џани е секогаш насмеан и ведар.

Напаѓачот на „белите“ на Биелса, Патрик Бамфорд вели дека македонскиот интернационалец е еден од најдобрите соиграчи со кои што играл во кариерата.

– Да го имаш Алиоски во својот тим е нешто неверојатно. Позитивната енергија ни ја пренесува на сите, атмосферата во тимот со него е на едно повисоко ниво. Тој е еден од тие луѓе што посакуваш да ги имаш во својот тим, вели негиовиот соиграч Бамфорд.

Тој додава и дека тој е одличен и со противниците.

– Џани ги полудува противниците. Не знам што би правеле противниците кога тој е на спротивната страна од теренот, додава Бамфорд.

Алиоски постигна еден гол сезоната, против Вест Бромвич Албион, неговиот Лидс Јунајтед собра 23 бода и се наоѓа на средината на табелата, на 12-тото место.