Хроника 20. февруари 2019. / 13:19

Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар

Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар

Возачот на автобусот кој се преврте и заврши во провалија кај Автопатот Тетово – Скопје,заедно со неговото семејство го напуштил домот во Гостивар веднаш по страотната сообраќајна несреќа, пишува Телма.

Насобраните писма и сметки висат на влезната врата. Соседите велат дека возачот бил професионалец и сериозен во својата работа.

Од Јавното обвинителство, најавија дека деновиве ќе го повикаат да сведочи и возачот на автобусот. Во тек е вештачењето на автобусот, патниците веќе се сослушуваат.

Меѓу нив е и Бејтула Нухиу кој задоби телесни повреди во сообраќајката. Вели дека кога возилото почнале да преминува на другата лента забележал дека возачот се борел да го контролира автобусот. Сакал да му помогне, но се се случило за миг.

Очевидци на сообраќајката пред камера за „Телма“ кажаа дека возачот нагло свртел лево и со голема брзина удрил во банкините. Не забележале дека биле употребувани кочници. Во сообраќајката загинааа 15 лица a триесетина беа повредени.