Хроника 15. јануари 2019. / 20:16

Се тепале во селска џамија во општина Пласница

Се тепале во селска џамија во општина Пласница

Во просториите на селската џамија „Абди Бајрактар“ во село Лисишани, општина Пласница, вчера, во попладневните часови, бил нарушен јавниот ред и мир, информираат од СВР – Охрид.

Според пријавата, Е.Д. (45) најнапред бил физички нападнат од Р.М. (47), а веднаш потоа и од Ќ.М. (56), С.Д. (29), А.Х (53) и С.А. (50), сите од село Лисичани.

Од СВР – Охрид информираат дека по целосно документирање на настанот, против учесниците за нарушување на јавниот ред и мир ќе се поднесе соодветна пријава.