Хроника 04. јануари 2021. / 10:53

Приведен угостител од Пробиштип: Затекнати биле гости во неговиот локал по работното време

Приведен угостител од Пробиштип: Затекнати биле гости во неговиот локал по работното време

Полициски службеници oд ОВР Пробиштип вчера извршиле контрола на угостителски објекти во Пробиштип во поглед на почитување на работното време.

При контролата, во 18.25 часот во угостителски објект на градскиот плоштад, сопственост на И.М. (44), биле затекнати повеќе гости кои биле послужени со пијалаци.

Како што информира МВР, сопственикот И.М. бил лишен од слобода и приведен во ОВР Пробиштип, а за настанот бил известен Државниот пазарен инспекторат за преземање на мерки од нивна надлежност.

– По консултации со јавен обвинител и по целосно документирање на случајот, против И.М. ќе биде поднесена кривична пријава, поради сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ по член 206 од Кривичниот законик, се наведува во соопштението на МВР.