Хроника 07. декември 2020. / 18:10

Прекината семејна веселба во Радовиш: Кривични пријави против осум лица

Прекината семејна веселба во Радовиш: Кривични пријави против осум лица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Ф.(40) од Радовиш, Е.Џ.(44), Ш.И.(32), Б.Ј.(37), М.М.(37), М.Ј. (42), Б.Ј.(33), сите шест од Струмица и В.С.(34) од с.Еднокуќево – Босилево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“.

На 18.10.2020 во Радовиш, пред куќата на М.Ф., се одржувала семејна веселба. При преземање на мерки, полициски службеници констатирале дека сите пријавени постапиле спротивно на прописите и наредбите предвидени од страна на Владата за време на пандемија.