Хроника 08. декември 2019. / 17:15

Поради магла намалена видливост на патните правци Страцин-Крива Паланка и Шипковица-Попова Шапка

Поради магла намалена видливост на патните правци Страцин-Крива Паланка и Шипковица-Попова Шапка

Поради појава на магла намалена видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Страцин – Крива Паланка и од 30 до 40 метри на патниот правец Шипковица – Попова Шапка, соопшти Автомото сојузот.

Од 9 часот сообраќајот на патниот правец Р1202 Маврови Анови – Дебар, кој беше во прекин поради одрон, се одвива наизменично по една коловозна лента. Екипите на ЈП Македонија пат работат на целосно расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, истакнуваат од АМСМ.

Препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.