Хроника 17. февруари 2020. / 15:55

Обвинителен акт за неготинец кој украл 5000 евра од казино

Обвинителен акт за неготинец кој украл 5000 евра од казино

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против разбојник од Неготино кој од казино со закана со нож одзел над 5.000 евра. Дваесет и четиригодишниот неготинчанец е во притвор и се бара негово продолжување поради опасност од бегство.

Како што соопшти ЈО, на 26 декември 2019 година, неготинчанецот околу 8 часот со маска на глaвата влегол од споредниот заден влез во казино во Неготино. Притоа со нож се заканил на оштетениот – вработен, барајќи да му бидат дадени парите од казиното. Оштетениот се исплашил и покажал кон касата каде се наоѓале парите, при што обвинетиот ја отворил касата и ги зел парите во износ од 324.700 денари.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес до судот во Велес доставил предлог за продолжување на мерката притвор.