Хроника 10. март 2019. / 16:18

Лажна дојава за бомба синоќа на Струмичкиот карневал

Лажна дојава за бомба синоќа на Струмичкиот карневал

Вчера било извршено вонредно обезбедување на културната манифестација „Струмички карневал 2019“, јави МВР, поради лажна дојава за бомба.

Имено, околу 18 часот во дежурната служба во СВР-Струмица, Т.У. (32) од Кочани пријавил дека ќе биде поставена експлозивна направа во трговски центар во Струмица.

По пријавата било постапено од Одделот за антитероризам и по преземените мерки констатирано било дека се работи за лажна пријава.