Хроника 24. април 2019. / 17:16

Кривична против вевчанец за ширење расизам преку „Фејсбук“

Кривична против вевчанец за ширење расизам преку „Фејсбук“

Полицијата поднесе кривична пријава против Н.У.(59) од село Вевчани, Струшко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

„Во текот на 2018 и 2019 година пријавениот преку својот профил на социјалната мрежа ‘Фејсбук’ ширел расистички и ксенофобичен материјал“, велат од МВР.