Хроника 13. јули 2020. / 15:40

Едно лице загина, а 16 се повредени во две сообраќајки на патот Штип – Радовиш

Едно лице загина, а 16 се повредени во две сообраќајки на патот Штип – Радовиш

На лице место загинал 42 годишен маж од Кочани во тешката сообраќајна несреќа, која се случи синоќа во 21.30 часот на патот Штип-Радовиш, кај патоказот за село Љуботен.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели дека во оваа несреќа во која учествувале три возила, од кои две од Кочани и едно од Радовиш, со тешки телесни повреди се здобил и возачот на „опел корса“, а двајцата сопатници од истото возило се со телесни повреди.

Вкупниот биланс на повредени од двете сообраќајни несреќи во Штип изнесува 16 лица, од кои 11 се мигранти.

Синоќа сообраќајна несреќа се случи и во близина на селото Лакавица на истиот регионален пат Штип-Радовиш, во која учествуваа две возила „мерцедес“, а во едното од нив се превезувале мигрантите, додека возачот избегал од местото на несреќата. На болничко лекување се 12 лица, а останатите четворица се на домашно лекување.