Хроника 14. јануари 2021. / 13:30

24-годишна кратовчанка со фалсификувани евра играла во казино

24-годишна кратовчанка со фалсификувани евра играла во казино

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф (24) од Кратово, со привремено живеалиште во Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“, казниво по член 268 од Кривичниот законик.

МВР информира дека пријавената М.Ф. набавила две фалсификувани банкноти во апоени од 500 евра и на 26 ноември 2020 година ги пуштила во оптек во казино во Скопје, односно ги разменила за денари и на тој начин го сторила кривичното дело, стекнувајќи се со противправна имотна корист.